1. Синдикати потписници Протокола о заједничком ставу и наступу синдиката јавних служби (у даљем тексту: Протокол) препознају праву природу нацрта ”Закона о запосленима у јавним службама” (у даљем тексту: нацрт Закона), која нарушава елементарна људска права из рада и на основу рада, које гарантује Устав Републике Србије, ратификоване међународне конвенције, Закон о раду и други позитивни правни акти. Полазна чињеница је да се овај Закон не може поправити, јер је у својој суштини и својим последичним циљевима штетан и репресиван.
2. Синдикати потписници Протокола сматрају да после у суштини непостојеће ”јавне расправе” о нацрту Закона, уз ригидни став предлагача који је одбијао да уђе у суштински дијалог, уз непринципијелно фаворизовање лажно репрезентативних, од центара моћи зависних ”дворских синдикалних централа”, аутентични представници Света рада у нашој земљи морају да преиспитају своје ставове, начела ангажовања и начин деловања и овој конкретној, као и свакој другој сличној ситуацији.
3. Нацрт Закона представља озбиљан ударац систему и значају јавних служби, њиховој организацији, друштвеној улози, начину пружања услуга и укупној ефикасности у раду. Кадровским осакаћењем које предвиђа нацрт Закона, јавне службе ће постати неефикасне, маргинализоване, урушене и неће моћи да пруже виталне и елементарне услуге грађанима Србије. Истовремено, врши се фаворизовање приватног сектора у домену рада јавних служби, који неће бити окован и инхибиран одредбама ”Закона о запосленима у јавним службама”. Међутим, услуге приватних компанија и међународних профитних корпорација у области здравства, просвете, социјалне заштите, дечије заштите, потпоре старијим грађанима и културе биће недоступне за 90% грађана Србије. Једноставно, огромна већина нашег становништва нема довољна примања да плати приватне услуге у овим доменима
4. Синдикати потписници сматрају да друштвене вредности које промовишу и остварују јавне службе – здравље, образовање, дечија заштита, социјална сигурност, заштита и добробит, помоћ угроженим или специфичним групацијама становништва, култура, социјално и цивилизацијско унапређење друштва и свакога појединца – НИСУ РОБА, ДА НИСУ НА ПРОДАЈУ И ДА СЕ ЊИМА НЕ МОЖЕ ТРГОВАТИ. Ове високозаштићене цивилизацијске вредности, у неопходном обухвату, обиму и квалитету, морају бити свима доступне.
5. Борећи се против тешког нарушавања права нашег чланства, штитећи високе друштвене вредности које се промовишу и које се остварују радом јавних служби, синдикати потписници овог Протокола закључују и преузимају обавезу да ће радити на принципима солидарности, узајамног уважавања, договора, планирања и спровођења синдикалних активности, свих законитих облика синдикалног деловања и непосредних синдикалних акција у складу са домаћим и међународним правним актима. Синдикати се обавезују да ће се њихови договори, закључци, планирање, спровођење активности, као и њихова процена, бити вршени на поставкама међусобне добре вере и искрености.
6. Сваки аутентичан и слободан синдикат, који искрено служи свом чланству и општем добру, који није под контролом социјалних партнера или опонената, или политичких олигархија, као и домаћег или страног капитала, може приступити овом Протоколу. Сваки синдикат – учесник је слободан да безусловно и непосредно иступи из овог Протокола.
7. Планирање, спровођење и процену заједничких активности синдикати – учесници врше на основу закључака усвојених на координационим састанцима руководстава синдиката потписника Протокола. Координациони састанци се одржавају по принципу ”ротационог домаћина”, увек у организацији наредног синдиката по распореду.
Нема коментара:
Постави коментар