Резултат слика за novi sindikat doma zdravlja bačka palanka

четвртак, 22. децембар 2022.

GOSTOVANJE ŽIVORADA MRKIĆA U TV EMISIJI ''NOVO JUTRO'' 17.12.2022

 



''НАПАД НА ЗДРАВСТВЕНОГ РАДНИКА МОРА БИТИ УТВРЂЕН КАО КРИВИЧНО ДЕЛО У КРИВИЧНОМ ЗАКОНИКУ''
ГОСТОВАЊЕ ТАЊЕ МИШИЋ, ЈЕЛЕНЕ НОВАКОВИЋ И ЖИВОРАДА МРКИЋА, ПРЕДСЕДНИКА НОВОГ СИНДИКАТА ЗДРАВСТВА, У ЕМИСИЈИ ''НОВО ЈУТРО'' СА ЈОВАНОМ ЈЕРЕМИЋ, ТЕЛЕВИЗИЈА ''ПИНК'', 17.12.2022.год.
ЖИВОРАД МРКИЋ ЈЕ, У ТОКУ ЕМИСИЈЕ, ИЗНЕО СТАВОВЕ НОВОГ СИНДИКАТА ЗДРАВСТВА СРБИЈЕ У ВЕЗИ СА СВЕ УЧЕСТАЛИЈИМ ПОЈАВАМА БРУТАЛНОГ НАСИЉА И НАПАДА НА ЗДРАВСТВЕНЕ РАДНИКЕ. У ТОМ СМИСЛУ, МРКИЋ ЈЕ ПОСЕБНО ИСТАКАО:
- СПИРАЛА НАСИЉА НАД ЗДРАВСТВЕНИМ РАДНИЦИМА МОРА БИТИ ОДМАХ ПРЕКИНУТА, ЈЕР ЋЕ У СУПРОТОМ ПОСЛЕДИЦЕ БИТИ ТРАГИЧНЕ ПО ЗАПОСЛЕНЕ У ЗДРАВСТВУ. У РАНИЈЕМ ПЕРИОДУ, БИЛО ЈЕ И СЛУЧАЈЕВА СУРОВИХ УБИСТАВА ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА НА РАДНОМ МЕСТУ;
- У ЗДРАВСТВЕНИМ УСТАНОВАМА, НА СВИМ НИВОИМА ОРГАНИЗОВАЊА ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ, НЕОПХОДНО ЈЕ ФОРМИРАТИ АДЕКВАТНЕ СЛУЖБЕ ОБЕЗБЕЂЕЊА, СА СПОСОБНИМ И КВАЛИФИКОВАНИМ КАДРОВИМА - РАДНИЦИМА ОБЕЗБЕЂЕЊА И ПОТРЕБНОМ ТЕХНИЧКОМ ОПРЕМОМ (ВИДЕО НАДЗОР, ''ПАНИК'' ТАСТЕРИ, ОПРЕМА ЗА ХИТНО УЗБУЊИВАЊЕ И СЛИЧНО).
- НЕОПХОДНО ЈЕ ИЗМЕНИТИ КРИВИЧНИ ЗАКОНИК И УВЕСТИ КРИВИЧНО ДЕЛО ''НАПАД НА ЗДРАВСТВЕНОГ РАДНИКА''. ОВО ЈЕ СЛИЧНО РЕШЕЊЕ ОНОМ КОЈЕ ВЕЋ ПОСТОЈИ У КРИВИЧНОМ ЗАКОНИКУ: ''НАПАД НА АДВОКАТА'', КОЈИМ СУ ПОСЕБНО ЗАШТИЋЕНИ ЧЛАНОВИ АДВОКАТСКЕ ПРОФЕСИЈЕ И ЧЛАНОВИ ЊИХОВИХ ПОРОДИЦА, У ДОМЕНУ ЗАШТИТЕ ВЕЗАНЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ДЕЛОВАЊЕ АДВОКАТА. СМАТРАМО ДА ВЕОМА СЛИЧНУ МЕТОДОЛОГИЈУ ТРЕБА ПРИМЕНИТИ И КАДА ЈЕ У ПИТАЊУ ПРАВНА ЗАШТИТА ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА.
- ПОШТО СЕ ЗА НАЈВЕЋИ ДЕО ФИЗИЧКИХ НАПАДА, ПСИХИЧКОГ ЗЛОСТАВЉАЊА И ВРЕЂАЊА ЧАСТИ И УГЛЕДА ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА НИКАДА НЕ САЗНА, НЕОПХОДНО ЈЕ ДА ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ КОЈИ СУ ЖРТВЕ НАСИЉА ПРИЈАВЕ НАПАДЕ НА ЊИХ, ДА БИ СЕ СПРОВЕЛА ПРОЦЕДУРА ЊИХОВЕ ЗАШТИТЕ, КАО И ДА БИ НАСИЛНИЦИ И ЗЛОСТАВЉАЧИ БИЛИ КАЖЊЕНИ. НА ТАЈ НАЧИН БИ СЕ ДЕЛОВАЛО И НА СУЗБИЈАЊЕ ПОЈАВЕ НАПАДА НА ЗДРАВСТВЕНЕ РАДНИКЕ У ЦЕЛИНИ.
СВЕ АКТЕ НАПАДА И НАСИЉА НАД ЗДРАВСТВЕНИМ РАДНИЦИМА, ВЕЗАНЕ ЗА ОБАВЉАЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИХ ДУЖНОСТИ ПРИПАДНИКА НАШЕ ПРОФЕСИЈЕ, МОЖЕТЕ ПРИЈАВИТИ НОВОМ СИНДИКАТУ ЗДРАВСТВА СРБИЈЕ:
ДЕЖУРНИ ТЕЛЕФОН: 064/13 57 083

уторак, 8. новембар 2022.

POSTIGNUTA SAGLASNOST O PRODUŽENJU ROKA VAŽENJA PKU





 Na sastanku koji je prošle nedelje održan sa predstavnicima Ministarstva zdravlja, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva finansija, RFZO, Komore zdravstvenih ustanova i predstavnika reprezentativnih sindikata u delatnosti zdravstvene zaštite stanovništva u Republici Srbiji, postignuta je saglasnost o produženju roka važenja POSEBNOG KOLEKTIVNOG UGOVORA ZA ZDRAVSTVENE USTANOVE ČIJI JE OSNIVAČ REPUBLIKA SRBIJA, AUTONOMNA POKRAJINA I JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE ("Sl. glasnik RS", br. 96/2019 i 58/2020 - Aneks I) NA PERIOD OD GODINU DANA, ODNOSNO DO 9. JANUARA 2024. GODINE. Podsećamo da važeći ugovor ističe 9. januara 2023.godine.

среда, 26. октобар 2022.

Рак дојке – шта жене морају да знају? (ВИДЕО)

 



БАЧКА ПАЛАНКА – Октобар је Међународни месец борбе против рака дојке. Тим поводом др Момир Антоловић, специјалиста радиолог одржао је конференцију за медије у Дому здравља у Бачкој Паланци. 


Том приликом говорио је о броју оболелих жена у општини Бачка Паланка, али и томе који су видови превенције.



понедељак, 5. септембар 2022.

Ковид амбуланта у Бачкој Паланци је кориговала радно време

 

У протеклом месецу растао број заражених коронавирусом





Према подацима епидемиолошке службе Дома здравља „Др Младен Стојановић“ током августа регистрована су 1032 пацијента заражена коронавирусом. Подсећања ради, у јулу је било укупно 347 пацијената позитивних на коронавирус, а у јуну свега 29.


Током августа у Ковид амбуланти је у две смене дневно било и више од педесет првих прегледа када су се пацијенти јављали због симптома обољења. Први дани септембра, према подацима епидемиолошке службе, доносе пад броја прегледа, али је рано за дугорочније прогнозе с обзиром на почетак школске године и формирање колектива где је највећа циркулација вируса.

Од прошлог викенда Ковид амбуланта у Бачкој Паланци је кориговала радно време. Тако сада амбуланта радним даном ради од 7 до 20 часова, а викендом од 8 до 20 часова. Из Дома здравља подсећају да је ношење маске обавезно у свакој здравственој установи, али препоручено у свим ситуацијама колективног окупљања и боравка у затвореном простору без могућности физичке дистанце.

понедељак, 9. мај 2022.

VLADA PREPORUČILA KORIŠĆENJE GODIŠNJEG ODMORA ZA 2021. GODINU U 2022. I 2023. GODINI

 



Vlada Republike Srbije je 11. marta 2022. godine, donela Zaključak broj: 131- 2240/2022 kojim se preporučuje poslodavcima na teritoriji Republike Srbije da zaposlenima koji, zbog prirode posla u vanrednim okolnostima usled epidemije zarazne bolesti COVID-19 ili zbog privremene sprečenosti za rad usled oboljenja od zarazne bolesti COVID-19 ili zbog određivanja izolacije/kućne izolacije u skladu sa zakonom, nisu iskoristili pripadajući godišnji odmor za 2021. godinu omoguće, da taj odmor započnu i iskoriste u 2022. godini ili da prvi deo, u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno, iskoriste zaključno sa 31. decembrom 2022. godine, a preostali deo zaključno sa 30. junom 2023. godine. 

четвртак, 17. март 2022.

Март – месец борбе против рака: Превенција малигних тумора

 

Март – месец борбе против рака: Превенција малигних тумора

Србија се према најновијим проценама сврстава у групу земаља са средњим ризиком оболевања и високим ризиком умирања од малигних болести у Европи

Током живота, један од пет мушкараца и једна од шест жена ће оболети од рака, а један од осам мушкараца и једна од једанаест жена ће умрети од неког облика малигне болести.


Повећано оптерећење раком је последица неколико фактора, од којих су најзначајнији укупан пораст становништва и продужено очекивано трајање живота, али и промена учесталости одређених фактора ризика рака повезаних са социјалним и економским развојем. Упркос чињеници да су превентивни програми у неким земљама довели до значајног смањења стопа оболевања од неких локализација рака, нови подаци показују да се и даље већина земаља још суочава са повећањем апсолутног броја случајева малигних болести који се касно дијагностикују и захтевају дуготрајно лечење и негу.

У свету су,  и даље, рак плућа, рак дојке и рак дебелог црева водеће локализације рака у оболевању и у умирању. Ове три врсте рака чине заједно једну трећину новооболелих и умрлих особа од рака у свету. Рак плућа је најчешће дијагностикован рак код мушкараца, а рак дојке је најчешће дијагностикован малигни тумор код жена.

У Србији се годишње у просеку дијагностикује око 36.000 нових случајева малигних болести, док од рака умре више од 20.000 људи. Водећи узроци оболевања и умирања од рака у нашој земљи готово су идентични водећим узроцима оболевања и смртности од малигних тумора у већини земаља у развоју. Мушкарци у нашој средини највише оболевају и умиру од рака плућа, дебелог црева и простате. Код жена малигни процес је најчешће локализован на дојци, дебелом цреву, плућима и грлићу материце, који су и најчешће узрок смртног исхода од рака код наших жена.

Србија се према најновијим проценама, а међу 40 земаља Европе, сврстава у групу земаља са средњим ризиком оболевања (налази се на 12. месту) и високим ризиком умирања од малигних болести у Европи (на другом месту одмах после Мађарске). Процењене стопе оболевања од свих малигних тумора су ниже код мушкараца него код жена. Стопе умирања од рака грлића материце и рака дојке код жена у Србији међу највишима у односу на просечне процењене стопе умирања од ових облика рака у другим земљама Европе.

Превенција и рано откривање

Превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал и представља најефикаснији приступ у контроли малигних болести. Уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом, уз одговарајуће палијативно збрињавање.

Подаци из литературе су показали да:

  • Око 30% свих смртних исхода од малигних болести настају као последица пушења дувана, прекомерне телесне тежине, неправилне исхране, недовољне физичке активности и конзумације алкохола.
  • Свакодневно и повремено пуши више од 1/3 одраслог становништва, а да просечан „пушачки стаж” свакодневних пушача износи приближно 19 година. Више од 3/5 становништва изложено је дуванском диму у сопственој кући, а 2/5 и на радном месту.
  • Више од 1/3 свих случајева рака је последица гојазности, неправилне исхране и физичке неактивности. Скоро 1/5 одраслог становништва Србије је гојазна (индекс телесне масе ≥30). Прекомерна телесна тежина и гојазност повећавају ризик од настанка рака тела материце, дебелог црева, дојке (код жена у менопаузи) и простате код мушкараца.
  • Тешко се процењује изоловани допринос физичке неактивности као фактора ризика у настанку малигних тумора. Избалансирана физичка активност је директно повезана са истовременим смањењем телесне тежине. Физичка активност и избалансирана исхрана су мере превенције рака дебелог црева, дојке и простате.
  • Сваки 30. одрасли становник Србије свакодневно конзумира алкохолна пића. Конзумирање алкохола повећава ризик од настанка рака уста, ждрела, дојке, дебелог црева и јетре.
  • Свака претерана изложеност сунчевој светлости или вештачким изворима светлости, као што су соларијуми, повећава ризик од добијања свих врста рака коже.
  • Сваки десети случај рака је последица хроничне инфекције, хепатитисом Б или Ц вируса (који су одговорни за настанак рака јетре), Хуманим папилома вирусом (рака грлића материце) и Хелицобацтер пyлори (рака желуца).



среда, 9. фебруар 2022.

Распоред рада Дома здравља током државног празника

 Погледајте радно време служби за уторак и среду (15. и 16. фебруар)



БАЧКА ПАЛАНКА – За празник Дан државности 15. и 16. фебруара у Дому здравља „Др Младен Стојановић“ Бачка Паланка, организује се дежурство по следећем распореду:

У одељењу за здравствену заштиту деце 15. фебруара, радиће једна екипа од 08:00 до 13:00 часова.

У одељењу за здравствену заштиту одраслих и у служби за стоматолошку здравствену заштиту радиће једна екипа од 07:00 до 17:00 часова. Централна апотека у Бачкој Паланци радиће такође од 07:00 до 17:00 часова.

У здравственим станицама/амбулантама и апотекама у насељеним местима, организује се дежурство од 07:00 до 11:00 часова.

У среду 16. фебруара у Одељењу за здравствену заштиту деце, радиће једна екипа од 08:00 до 13:00 часова.

Централна апотека радиће од 07:00 до 17:00 часова. Служба хитне медицинске помоћи радиће по редовном распореду. У Ковид амбуланти 15. и 16. фебруара вршиће се дежурство од 08:00 до 16:00 часова.

среда, 19. јануар 2022.

Тренутна епидемиолошка ситуација у општини Бачка Паланка

 "Ковид амбуланта је изузетно оптерећена и само претходног дана је узето око 220 узорака за тестирање на коронавирус", кажу из Дома здравља



БАЧКА ПАЛАНКА: Из епидемиолошке службе Дома здравља „Др Младен Стојановић“ кажу да је током 2021. године у општини Бачка Паланка регистровано више од 5900 оболелих од ковид 19 инфекције.


Након краткотрајног смањења броја оболелих у другој половини децембра 2021. године (до 10 оболелих дневно), а након празника, дошло је до наглог погоршања епидемиолошке ситуације. Последњих дана региструје се од 100-120 оболелих дневно, а укупно је ове године, до данас, регистровано 900 оболелих. Клиничка слика код оболелих је нешто блажа у односу на претходну годину, мање има оболелих са тешком клиничких сликом и упалом плућа, те се оболели ретко упућују на болничко лечење. Чешће се региструју и поновљене инфекције узроковане ковид 19 вирусом, у односу на прошлу годину, наводи се у саопштењу Дома здравља.

Како кажу из епидемиолошке службе, Ковид амбуланта је изузетно оптерећена и само претходног дана је узето око 220 узорака за тестирање на корона вирус. Тренутно ради пет екипа у амбуланти, а уради се више од 300 прегледа на дан.

„Вакцинација се и даље спроводи у амбуланти „Стари град“ у Бачкој Паланци, а махом су то друге и треће дозе вакцине, али је број нововакцинисаних занемарљив. Укупан број вакцинисаних је више од 18.720, а трећу дозу је примило 11.820 грађана наше општине“, стоји у саопштењу.


уторак, 18. јануар 2022.

У Бачкој Паланци на тестирање се чека и до пет дана (ВИДЕО)

 Зашто се толико чека на тестирање на корона вирус и како да отворите боловање пре добијених резултата? ПОГЛЕДАЈТЕ ПРИЛОГ



БАЧКА ПАЛАНКА: Последњих дана гужве у ковид амбуланти у Бачкој Паланци су огромне. 


Нашој редакцији протекле недеље јавио се велики број грађана који тврде да, приликом доласка у ковид амбуланту, након прегледа буду враћени кући, али без обављеног тестирања, већ им се заказује термин теста у наредних два, па и до чак пет дана. Када пацијент дође у заказаном термину, опет чека по неколико сати.

Суграђанка која нам се обратила каже да се 13.01. јавила у ковид амбуланту, а да јој је тестирање заказано за уторак, 18.01. Такође, обратио нам се пацијент који се са високом температуром (39,5) јавио у ковид амбуланту у суботу, 15.01., а тестирање му је, каже, заказано у уторак 18.01.2022. године.

Неупитно је колико ово чекање за тестирање ствара проблеме грађанима јер без резултата теста, не можете добити адекватну терапију, нити отворити боловање.

Зашто је то тако и да ли постоји могућност повећања обухвата тестирања у нашој општини, питали смо директорку бачкопаланачког Дома здравља, др Срђану Крстоношић.

Како је рекла наша саговорница, у ковид амбуланти у Бачкој Паланци, тренутно ради пет лекарских екипа. То очигледно није довољно и грађани су са правом незадовољни јер им опет преостаје чекање у ковид амбуланти, чекање на преглед, чекање на тестирање, чекање на боловање.

Уместо 14 дана изолације, убудуће само седам

 Влада Србије променила досадашње мере





Влада Србије усвојила је измену Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести ковид 19 по којој су заражени корона вирусом који се лече код куће обавезни да буду у изолацији седам дана, а после прегледа у ковид амбуланти, карантин се прекида без тестирања.


По овој уредби, уколико особа има примарну или секундарну имунодефицијенцију упућује се у кућну изолацију у трајању од 14 дана, а стање имунодефицијенције утврђује лекар примарне здравствене заштитите.

Уредба предвиђа и да се запослени у здравственим установама и установама социјалне заштите тестирају „PCR“ тестом након кућне изолације у трајању од седам дана и враћају се на посао уколико је „PCR“ тест који је узоркован седмог дана кућне изолације негативан.

У случају позитивног резултата „PCR“ теста, остају у изолацији до десетог дана када се изолација прекида без тестирања, наводи се у уредби.

Влада Србије је у понедељак (17.01.) усвојила и Закључак о висини накнаде за „RT“-„PCR“ и антигенско тестирање на присуство вируса „SARS-CoV-2“ на лични захтев које обављају здравствене установе у јавној својини.

Овим Закључком цена „PCR“ теста смањена је са 9.000 на 6.000 динара, а цена антигенског са 3.500 на 1.800 динара. Такође, одлучено је да се време између друге и треће дозе вакцине смањи на три месеца.