Резултат слика за novi sindikat doma zdravlja bačka palanka

уторак, 28. децембар 2021.

Radno vreme službi Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ tokom praznika

 


BAČKA PALANKA: Dom zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ i ambulante na selima tokom praznika radiće prema sledećem rasporedu:


Nova godina – 01.01.2020.(sreda) i 02.01.2020. (četvrtak) su neradni dani

Dežurstvo:

01.01.2020. (sreda)

  • Odeljenje za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
  • Terapija („petica“), od 07 do 17 časova.
  • Odeljenje za zdravstvenu zaštitu odraslih, (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
  • Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 08 do 13 časova.
  • Služba za dijalizu-redovno radno vreme.
  • Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku (2 laboranta od 07 do 17 časova).
  • Služba hitne medicinske pomoći radi prema radovnom rasporedu.

02.01.2020. (četvrtak)

  • Odeljenje za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
  • Terapija („petica“), od 07 do 17 časova.
  • Odeljenje za zdravstvenu zaštitu odraslih (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 07 do 17 časova.
  • Služba za stomatološku zdravstvenu zaštitu (jedna ekipa: stomatolog-stomatološka sestra) od 07 do 17 časova.
  • Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 07 do 17 časova.
  • U zdravstvenim stanicama /ambulantama i apotekama na selima (Pivnice, Gajdobra, Silbaš, Tovariševo, Mladenovo, Čelarevo, Neštin-(u Neštinu bez apoteke) organizuje se dežurstvo od 07 do 11 časova (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra).
  • Služba za dijalizu-redovno radno vreme.
  • Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku (2 laboranta od 07 do 17 časova).
  • Služba hitne medicinske pomoći radi prema radovnom rasporedu.

Božić – 07. 01. 2020. (utorak) je neradni dan

Dežurstva:

07.01.2020. (utorak):

  • Odeljenje za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
  • Terapija („petica“), od 07 do 17 časova.
  • Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 08 do 13 časova.
  • Služba za dijalizu-redovno radno vreme.
  • Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku (2 laboranta od 07 do 17 časova).
  • Služba hitne medicinske pomoći radi prema redovnom rasporedu.

понедељак, 18. октобар 2021.

Imunizacija stanovništva protiv gripa

 

Imunizacija stanovništva protiv gripa

Obaveštenje Doma zdravlja "Dr Mladen Stojanović"


Sudar virusa COVID-19 i gripa – evo zašto je važna vakcina protiv sezonskog  gripa | N2 PORTAL


BAČKA PALANKA: U skladu sa pravilnikom o programu obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti, počela je vakcinacija protiv gripa u opštini Bačka Palanka. Trenutno je na raspolaganju 1750 doza vakcine.


Na raspolaganju su:

– Vaxitetra vakcina (četvorovalentna) koja se daje osobama svih uzrasta počev od dece od 6 meseci pa nadalje i
– Torvaxflu, trovalentna vakcina koja se daje osobama od 18 do 65 godina života.

Vakcina se daje pre svega osobama u posebnom riziku : trudnice, osobe sa hroničnim poremećajem plućnog sistema (uključujući astmu), hroničnim poremećajima kardiovaskularnog sistema (isključujući povećan pritisak), metaboličkim poremećajima (dijabetes, gojaznost sa BMI >40), bubrežnom disfunkcijom, hemoglobinopatijom, hroničnim neurološkim poremećajima, lica sa malignim oboljenjima, bez obzira na trenutni terapijski status, imunosupresijom (osobe sa HIVom, asplenijom), lica sa izvršenim presađivanjem tkiva i organa/ili su u pripreme za intervenciju, kao i lica smeštena i zaposlena u socijalno-zdravstvenim ustanovama prema epidemiološkim indikacijama.

TorVaxFlu vakcina se može upotrebiti i za preporučenu imunizaciju osoba uzrasta od 18 do 65 godina, za koja nije predviđena obavezna imunizacija, uz prethodno potpisivanje obrasca saglasnosti za sprovođene preporučene imunizacije.

Imunizacija se sprovodi davanjem jedne doze vakcine, osim deci do 9 godine života, koja se prvi put vakcinišu sa dve doze u razmaku od 4 nedelje.

Vakcina protiv gripa se može dati istovremeno sa vakcinom protiv COVID-19, pri čemu se daju u različite ekstremitete.

Kontraindikacija za vakcinaciju su alergija na jaja, neomicin, formaldehid ili na neke sastojke vakcine (na prethodno datu vakcinu).

Najčešće postvakcinalne reakcije su glavobolja, bol u mišićima, opšta slabost, bol, crvenilo i otvrdnuće na mestu aplikacije vakcine, groznica, drhtavica, ređe vrtoglavica, proliv…i prolaznog su karaktera.

четвртак, 16. септембар 2021.

Proglašena vanredna situacija na teritoriji opštine Bačka Palanka

 


Pogoršanje epidemiološke slike u Zapadnobačkom okrugu: U Kuli i dalje  najgora situacija - Naše Mesto


BAČKA PALANKA: Na predlog Opštinskog štaba za vanredne situacije Opštine Bačka Palanka, usvojenom na 4. vanrednoj sednici Štaba, održanoj 15.09.2021. godine, predsednik Opštine Bačka Palanka, Branislav Šušnica, doneo je Odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji opštine Bačka Palanka, koja sadrži 5 tačaka.

  1. Proglašava se vanredna situacija na celoj teritoriji opštine Bačka Palanka, zbog elementarne nepogode prouzrokovane širenjem epidemije zarazne bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 na teritoriji opštine Bačka Palanka.
  2. Vanredna situacija se proglašava radi daljeg sprovođenja preventivnih mera zaštite bezbednosti i zaštite života i zdravlja stanovništva.
  3. O sprovođenju ove Odluke staraće se Opštionski štab za vanredne situacije Opštine Bačka Palanka u skladu sa članom 43. i članom 44. Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama.
  4. Ova odluka se dostavlja Kriznom štabu Vlade Republike Srbije za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19, Ministarstvu zdravlja Republike Srbije, Okružnom štabu za vanredne situacije Južnobačkog upravnog okruga, Pokrajinskom štabu za vanredne situacije i Ministarstvu unutrašnjih poslova – Sektoru za vanredne situacije u Novom Sadu.
  5. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objaviće se u „Službenom listu Opštine Bačka Palanka“

уторак, 7. септембар 2021.

четвртак, 26. август 2021.

Preterano sunčanje u detinjstvu donosi rak kože u odraslom dobu (VIDEO)

 

Dermatovenerolog dr Jagoda Ševo kaže da se sve više mladih javlja sa prvim znacima melanoma. POGLEDAJTE PRILOG!



BAČKA PALANKA: Sezona letovanja je polako na izmaku i vreme je da se koža odmori od preteranog izlaganja suncu.


Preplanuli ten za mnoge je važan ali često zaboravljamo kakve posledice može da ostavi preterano izlaganje UV zracima.

Kako negovati kožu posle sunčanja, kao i koji su prvi znaci melanoma pitali smo dermatovenerologa iz bačkopalanačkog Doma zdravlja, dr Jagodu Ševo.

Rak kože je potpuno izlečiv ako se otkrije na vreme. Zato, redovno kontrolišite promene na koži i čuvajte svoju kožu jer ona sve pamti.

среда, 23. јун 2021.

Šta su alergije i zbog čega nastaju? (VIDEO)

 Spec. dr med. Dražen Karanović govorio je o tome zašto su alergije sve učestalije i koji su simptomi. POGLEDAJTE PRILOG



BAČKA PALANKA: Alergijske bolesti su danas među najčešćim zdravstvenim problemima. Epidemiološka istraživanja pokazuju da oko 25 svetske populacije boluje od neke alergijske bolesti te se zbog toga alergije smatraju epidemijom 21 veka.

Zbog čega je to tako, da li možemo da se zaštitimo i kako se leče alergije, pitali smo doktora Dražena Karanovića, specijalistu otorinolaringologije u bačkopalanačkom Domu zdravlja.


среда, 9. јун 2021.

Stručni saveti za prvi dolazak bebe u kuću (VIDEO)

BAČKA PALANKA: Za svaku porodilju, naročito za prvorotke, najteži su prvi trenuci kada dođu kući iz porodilišta. Razgovarali smo sa patronažnom sestrom koja je odgovorila na mnoga pitanja koja muče roditelje.


Natalija Radojčin je odeljenska sestra Polivalentne patronažne službe Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović“. U ovoj službi radi 11 sestara na nivou opštine Bačka Palanka, koje brinu o bebama u prvim danima i edukuju roditelje o prvim koracima sa novorođenčetom. Samo u naseljenim mestima Neštin i Vizić nema patronažne sestre, a porodiljama u prvim danima pomaže medicinska sestra opšte prakse iz ambulante u mestu.







Naša sagovornica je navela i gde roditelji ponekad, iz neznanja, greše. Ona navodi da roditelji treba stalno da se edukuju, da ne slušaju previše „babske priče“, a ono što je posebno istakla je da bebe ne treba utopljavati previše i nikako ne stavljati pamučnu pelenu preko kolica jer tako beba ostaje bez svežeg vazduha.


 

четвртак, 20. мај 2021.

 

Popović: Prve doze „Sputnjik Ve“ sa Torlaka za 15 do 20 dana

Srbija je tako prva zemlja u Evropi koja će proizvoditi tu vakcinu

Ministar bez portfelja u Vladi Srbije Nenad Popović izjavio je danas da bi prve količine vakcine „Sputnjik Ve“ sa „Torlaka“ mogle da budu gotove za 15-20 dana.


Popović je za RTS rekao da je tim iz Srbije juče primio ceo tim Ruskog Nacionalnog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju „Gamaleja“ na čelu sa direktorom i da im je uručen sertifikat za proizvodnju „Sputnjik Ve“ vakcine na „Torlaku“.

Prema njegovim rečima, u prestižnom ruskom institutu je utvrđeno da je sve potpuno isto kao kada se vakcina proizvodi u Rusiji.

„Odali su nam priznanje da smo zemlja koja je u najkraćem roku uspela da sprovede u delo dogovoreno i da završi postupak. Kontrolisano je 18 parametara na osnovu kojih je doneta odluka“, naveo je Popović.

Popović je najavio da će u narednih 10 – 15 dana krenuti supstanca iz Rusije, koja će dolaziti u specijalnim ambalažama, a da će „Torlak“ imati 10 do 15 dana da iskoristi tu suptancu.

Naveo je da bi za početak na „Torlaku“ trebalo da bude proizvedeno oko 100.000 vakcina i da se prve doze mogu očekivati za 15 do 20 dana.

„Vakcina sa „Torlaka“ biće po svetskim standardima“, naglasio je Popović.

On je rekao da su Vlada Srbije i predsednik odlučili da ulože u „Torlak“ 50 miliona evra u najzahtevniju opremu, kako bi od sledeće godine počeo ceo ciklus proizvodnje, da se ne dobija više supstanca iz Rusije.

Ponovio je da toga ne bi bilo da nije bilo dogovora predsednika Srbije i Rusije Aleksandra Vučića i Vladimira Putina.

Ruski Nacionalni institut za epidemiologiju i mikrobiologiju „Gamaleja“ potvrdio je kvalitet vakcine proizvedene na „Torlaku“ i odobrio da se ona proizvodi u Srbiji.

Srbija je tako prva zemlja u Evropi koja će proizvoditi tu vakcinu.

 

Lončar: Uskoro zapošljavamo medicinare za novu kovid bolnicu, stanovi od 500 evra po kvadratu za zdravstvene radnike


Klinički centar Vojvodine će zaposliti medicinare koji će kroz nekoliko meseci početi da rade u Kovid bolnici na Mišeluku, koja bi posle završetka epidemije trebalo da postane Gradska bolnica.

Lončar: Uskoro zapošljavamo medicinare za novu kovid bolnicu, stanovi od 500 evra po kvadratu za zdravstvene radnike

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da Vojvodina i Novi Sad imaju dovoljno medicinara koje mogu da zaposle u zdravstvenim ustanovama čija je gradnja u toku, kao što su Kovid bolnica na Mišeluku, novi blokovi Kliničkog centra Vojvodina i Kamenica 3. On je precizirao da će za bolnicu na Mišeluku osoblje biti zaposleno i obučavano u KCV-u narednih meseci.

Lončar je dodao da za razliku od mnogih drugih država Srbija ima koga da zaposli da radi u medicinskim ustanovama i da ima dovoljno školovanog kadra. Nova Kovid bolnica bi trebalo da počne da radi 1. septembra i o tome više čitajte OVDE.

Lončar kaže i da se razmišlja o tome da se medicinarima omogući da kupuju stanove u okviru već započetog projekta izgradnje jeftinih stanova za radnike službe bezbednosti. Radi se o stanovima čiji se kvadrat prodaje po ceni od 500 evra uz otplatu i do 30 godina.

"Premijerka mi je rekla da mogu da kažem da se najozbiljnije razmišlja o tome da zdrastveni radnici uđu u kategoriju ljudi koji će moći da dobiju te stanove, kao što to mogu pripadnici službe bezbednosti. Ovo je jedna odlična i prelepa vest, koja će omogućiti još više razloga našim sestrama i lekarima da ostanu u Srbiji", kaže Lončar.

On je dodao da se sa radnim mestima, većim platama, mogućnošću specijalizacije i kupovinom povoljnih stanova, kao i drugim ulaganjima u zdravstvo radi na tome da se mladi zadrže u Srbiji.

Podsetimo da je u Novom Sadu uveliko u toku gradnja 2.000 stanova, od kojih je više od 500 već useljeno, za preostale su uglavnom završeni konkursi, a očekuje se da do kraja godine Republika na Bulevaru Evrope počne gradnju još zgrada sa jeftinim stanovima koji će naknadno biti ponuđeni na prodaju.

петак, 16. април 2021.

OBAVEŠTENJE O RADNOM VREMENU

 

Raspored dežurstava u DZ „Dr Mladen Stojanović“

Za vreme vaskršnjih i prvomajskih praznika


BAČKA PALANKA: Dom zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ obaveštava građane da će raspored dežurstva za vreme vaskršnjih i prvomajskih praznika 2021. godine biti sledeći:

Tokom svih pet dana, 30.04. 01.05. 02.05, 03.05.2021. godine i 04. 05. 2021.godine ( petak, subota, nedelja, ponedeljak i utorak ) vrši se dežurstvo u Odeljenju za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.

  • 30.04.2021. (petak), 01.05.2021. (subota), 03.05.2021. godine (ponedeljak) i 04. 05. (utorak), Centralna apoteka u Bačkoj Palanci radi od 07 do 13 časova, a Služba za dijalizu radi prema redovnom radnom vremenu.
  • 01.05.2021.(subota) i 03.05.2021. godine (ponedeljak) od 07 do 17 sati vrši se dežurstvo u Odeljenju za zdravstvenu zaštitu odraslih (po jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 07 do 17 časova i u Službi za stomatološku zdravstvenu zaštitu (po jedna ekipa: stomatolog-stomatološka sestra) od 07 do 17 časova.
  • 01.05.2021. (subota) od 07 do 11 časova i 03.05.2021.godine (ponedeljak) od 07 do 11 časova vrši se dežurstvo u ambulantama sa apotekama: Pivnice, Gajdobra, Silbaš, Tovariševo, Mladenovo, Čelarevo, Neštin (u Neštinu bez apoteke) jedna ekipa: lekar-medicinska sestra.

Služba hitne medicinske pomoći radi prema redovnom rasporedu.

среда, 7. април 2021.

Светски дан здравља - 7. април 2021.

Светска здравствена организација основана је са визијом да сваки појединац има право на могућност да оствари највиши могући ниво здравља. Сваке године, на дан оснивања ове међународне организације, 7. априла, обележава се Светски дан здравља.

Ове године, глобална кампања која прати овај важан датум, спроводи се под слоганом “Да градимо здравији свет”.


Свет у коме живимо је јединствен, а година која је за нама показала нам је и да је, уз све наше многобројне поделе, он ипак недељив. Али - иако смо сви суочени са истим проблемом, сведоци смо да ова криза није свуда узроковала подједнак потрес. На жалост, она је у многоме продубила већ огроман друштвено-економски зјап и додатно нагласила сурове друштвене поделе широм света.

Када је реч о здравственом аспекту, управо у околностима пандемије, увидели смо огроман значај доступности и приступачности здравствених служби и услуга, а са друге стране, уверили смо се колико то непосредно зависи од тога где смо рођени, одрасли, где живимо и/или радимо, колико смо стари…

Широм света, овог једног јединог, који би сви требало равноправно да делимо, живе милиони људи који своје домаћинство једва опскрбљују неопходним потрепштинама, оних који маштају за бољим (или икаквим) условима за образовање и запослење, оних који трпе родну и сваку другу неравноправност, оних који немају приступ безбедним природним ресурсима – ваздуху, води, храни, оних који немају адекватан (или никакав) приступ здравственим службама. То неминовно води до патње, болести, до превремених смрти. Такав исход није само губитак за појединце и њихове породице, то је удар за заједнице и друштво у целини.

КОВИД-19 снажно је погодио целу планету, све слојеве друштва, не познајући границе нити класне поделе. Али оно где се разлика јасно показала јесте у спремности да се тај удар поднесе. Непобитно је да се најтеже се са овом пошасти носе оне заједнице и друштва које су и пре пандемије биле најрањивије, сиромашније, изложеније бројним болестима, са незадовољавајућим квалитетом и доступношћу здравствене заштите. У таквим срединама, борба са пандемијом има значајно мање шансе за успех.

Делује неправично? Свакако! Али – то се може спречити!  Од непроцењивог је значаја да сваком појединцу буду омогућени животни и радни услови који подржавају здравље. Лидери земаља, као и сви они који се налазе у ланцу креирања здравствених и социјалних политика и доношења одлука, морају бити свесни значаја здравља као главног ресурса за просперитет. Зато би главна тежња сваког друштва морала бити да у будућности искорени неједнакости у здрављу.

Свет у коме живимо у последњих годину дана нас је научио да и није тако велики како нам се до скора чинило, да нас лако могу заокупити заједничке бриге и проблеми.  Посвећеност визији да сваки појединац, ма где живео на овој планети, може да оствари право на добро здравље, јесте линија водиља Светске здравствене организације, али би морала бити недвосмислени императив сваког друштва, сваке заједнице и, зашто да не, сваког од нас понаособ.

 
svetski dan zdravlja 2021

среда, 10. фебруар 2021.

Radno vreme službi Doma zdravlja u Bačkoj Palanci u ponedeljak i utorak (15. i 16.02.)

 


Radno vreme službi Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ će u ponedeljak i utorak (15. i 16. februar) imati izmenjeno radno vreme zbog obeležavanja Dana državnosti.


U ponedeljak 15.02. organizuje se dežurstvo u Odeljenju za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08:00 do 13:00 časova, Odeljenju za zdravstvenu zaštitu odraslih (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 07:00 do 17:00 časova i u Službi za stomatološku zdravstvenu zaštitu (jedna ekipa: stomatolog stomatološka sestra) od 07:00 do 17:00 časova.

Centralna apoteka u Bačkoj Palanci radi od 07:00 do 17:00 časova. U zdravstvenim stanicama, ambulantama i apotekama na selima (Pivnice, Gajdobra, Silbaš, Tovariševo, Mladenovo, Čelarevo, Neštin (u Neštinu bez apoteke) organizuje se dežurstvo od 07:00 do 11:00 časova (jedna ekipa:lekar-medicinska sestra; po jedan radnik u apoteci, bez Neština).

Služba za dijalizu i Služba hitne medicinske pomoći rade prema redovnom rasporedu.

U utorak 16.02. organizuje se dežurstvo u Odeljenju za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08:00 do 13:00 časova.

Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 07:00 do 17:00 časova.

Služba za dijalizu i Služba hitne medicinske pomoći rade prema redovnom rasporedu.


уторак, 19. јануар 2021.

Spreman punkt za vakcinaciju građana opštine Bačka Palanka

 


BAČKA PALANKA: Na teritoriji opštine Bačka Palanka spreman je jedan punkt za masovnu imunizaciju svih zainteresovanih građana sa teritorije opštine.


Svi koji žele da prime vakcinu protiv korona virusa moći će to da obave u ambulanti „Stari grad“ (Vojvode Živojina Mišića 182) u Bačkoj Palanci. Punkt je spreman, ali tačan datum početka imunizacije nije poznat jer se očekuje da vakcine stignu u Bačku Palanku.

Građani i dalje mogu da se prijavljuju putem onlajn prijave za vakcinu ili da se jave svom izabranom lekaru gde ostavljaju podatke, i biće obavešteni kad mogu da dođu u ambulantu.

Do sad su u opštini Bačka Palanka vakcinisani zdravstveni radnici kao i zaposleni i korisnici Gerontološkog centra.

Poziv na vakcinaciju Doma zdravlja u Bačkoj Palanci

 NOVI SINDIKAT DOMA ZDRAVLJA BAČKA PALANKA - Home | Facebook

BAČKA PALANKA: Dom zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ upućuje poziv za vakcinaciju gradjanima opštine Bačka Palanka, koji prenosimo u celosti.

„Poštovani građani, od 20. januara  počinje vakcinacija protiv covid-19 virusne infekcije,  Sinofarm vakcinom (proizvođač Kina). U skladu sa planom akcije vakcinacije, svi oni koji su se prijavili na portal E uprave, dobili su poruka kada da se jave na vakcinaciju. Da bismo izbegli gužve, molimo građane da poštuju termine.

Vakcinacija će se sprovoditi samo na jednom punktu u Bačkoj Palanci, u ambulanti Stari grad, ulica Vojvode Živojina Mišića 182, počev od 8 časova.

U skladu sa slobodnim terminima, određenom dinamikom,pozivaće se i oni koji su se prijavili za vakcinu svom izabranom lekaru.

Vakcinacija ovom vakcinom se sprovodi kod osoba starijih od 18 godina. Primenjuju se dve doze vakcine u razmaku od 2 do 4 nedelje.  

Osoba svojim pristupanjem na vakcinalni punkt daje saglasnost potpisivanjem obrasca saglasnosti za preporučenu imunizaciju. Lekar koji je prisutan na vakcinalnom punktu pružiće dodatne informacije o vakcini i postupku vakcinacije ukoliko se to zahteva.

Lekar na vakcinalnom punktu uzima potrebne anamnestičke podatke od osobe koja treba da se vakciniše i vrši pregled u cilju utvrđivanja postojanja kontraindikacija.

Nakon vakcinacije, vakcinisane osobe su dužne da se zadrže još 30 minuta zbog nadzora od strane medicinskog osoblja.

Kontraindikacije za primenu vakcine:

– Preosetlјivost (alergija) na bilo koju komponentu vakcine;
– Teška neželјena reakcija na prethodnu dozu vakcine;
– Teške alergijske reakcije u anamnezi;
– Akutne zarazne i neinfektivne bolesti;
– Febrilnost –povišena temperatura (iznad 37 °С);
– Ozbilјna hronična bolest;
– Trudnoća;
– Dojenje;

Posebna grupa rizika su osobe osobe sa trombocitopenijom i poremećajima zgrušavanja krvi, osoba na imunosupresivnoj terapiji i osoba sa imunodeficijencijom, kao i osobe sa nekontrolisanomepilepsijom i drugim progresivnim neurološkim poremećajima.

Kao sve vakcine, ova vakcina ne mora pruži 100% zaštitu kod vakcinisanih osoba.

Primena ove vakcine je strogo zabranjena u sledećim slučajevima:

– kod pojedinaca koji su alergični na bilo koju komponentu (aktivnu, ekscipijense) ovog proizvoda, ili oni koji su ranije imali alergijske reakcije sa ovom vakcinom.

– kod osoba koje boluju od ozbiljne hronične bolesti ili imaju istoriju hipersenzitivnosti.

– Vakcinacija će se odložiti ako osoba ima groznicu ili tokom akutne faze bolesti“.

Epidemiolog dr Mirjana Valan