Zaposleni u Kliničkom centru Srbije održali su juče jednočasovni štrajk upozorenja. Živorad Mrkić, predsednik Novog sidnikata Kliničkog centra Srbije i Rajko Brakočević, član Štrajkačkog odbora Novog sindikata KCS upozorili su u Novom danu TV N1 da će se delovi zdravstvenog sistema urušiti, ukoliko se ubrzo ne preduzmu neki koraci. Istakli su da su pregovori sa rukovodstvom KCS i Ministarstvom zdravlja odmah otpočeli, te da su kod druge strane prepoznali dobru volju da se problemi reše.
Zaposleni u Kliničkom centru zahtevaju isplatu stimulacija svim radnicima u KCS, povećanje zarada, plaćanje prekovremenog rada, noćnog rada i rada nedeljom, striktno poštovanje zakona o radu kada je reč o premeštanju zaposlenih na druge poslove ili u druge organizacione jedinice, kao i utvrđivanje preciznih normativa i standarda rada.
Mrkić se posebno osvrnuo ne nedostatak kadrova u KCS, usled odlaska ljudi u penziju, inostranstvo ili privatni sektor i tzv. zakon o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru na snazi. To, kako je upozorio, za posledicu ima da danas jedna osoba obavlja posao koje su nekada obavljale tri.
"Neki delovi sistema će se urušiti ako se nešto ne uradi (...) Dešavaju se situacije da sestre u toku noći, ili subotom i nedeljom, neguju po 23, 24 pacijenta. Ona ne može da stigne ni da im izmeri vitalne funkcije i da im da terapiju, a kamoli da ih neguje. Serverka pokriva tri različite zgrade u toku večere, ima devet odeljenja, 100 i nešto pacijenata", istakao je Mrkić.
Istovremeno, dodao je on, postoje pritisci, pretnje i zastrašivanje.
"Recimo: 'Moraš to da uradiš, ima da ćutiš i da radiš, možeš da uzmeš radnu knjižicu, da znaš da ćeš biti podvučena žutim...' Ne znam šta to znači, ali strašno zvuči. Ne možete vi ljude koji su iznureni, da ih terate da rade za dvoje ili troje", kazao je.
Brakočević je ocenio da su takvi pritisci najgori oblik zlostavljanja, jer su spremačice i serverke često zavisne od samog zdravstvenog sistema, treba da vuče nešto teško, ima osteoporozu, budući da često moraju da nose težak teret, imaju kardiovaskularne probleme, šećernu bolest, osteoporozu... "Treba da izleči sebe, a ne stiže", kazao je.
Brakočević je dodao i da je veliki problem migracija dobrih stručnjaka u inostranstvo. Odliv kadrova se, kako je rekao, se već godinama odvija, ali se u poslednje vreme događa da odlaze najkvalitetnije medicinske sestre koje su elektronski opismenjene, znaju reanimaciju, da aspiriraju tečnost, spasavaju živote i u hitnim situacijama praktično zamene lekara specijalistu ukoliko je on zauzet.
Novi sindikat rešenje za odliv kadrova u inostranstvo vidi u rumunskom modelu i taj predlog je u pisanoj formi i predložio Vladi Srbije, nadovezao se Živorad Mrkić.
Kako je objasnio, u Rumuniji nisu samo povećane plate, već je napravljeno srednjoročno rešenje postepenog uvećanja zarada - medicinskim sestrama sa 500 evra na 1.100 evra, a lekarima sa 1.100 evra na 3.000, pa do 3.500 evra sa naknadama.
"Donet je planski model gde je rečeno zaposlenima kako se odvijaju tačke, i za oko 80 odsto je smanjen odliv", istakao je on.
Na jučerašnji štrajk upozorenja Ministatstvo zdravlja i uprava KCS su odmah reagovali, naveli su gosti Dana uživo koji kog druge strane prepoznaju dobru volju da se problemi reše.
Resorni ministar Zlatibor Lončar telefonom je razgovarao sa predsednicom Štrajkačkog odbora i iz razgovora je delovalo da je svestan da problemi postoje, ničim ih nije negirao i poručio je da se moraju rešiti, kazao je Mrkić.
Na samom sastanku sa rukovodsvom KCS-a bio je i državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Berislav Vekić koji je, kako je istakao Mrkić, rekao da su zahtevi sindikaza zasnovani na zakonu.
"Hvala mu na tome, i mi ćemo se toga držati", rekao je on.
Brakočević je dodao da je v.d. direktora KCS Milika Ašanin na sastanku obećao da će navodi o mobingu zaposlenih biti ispitani, kao i da su zahtevi sindikata opravdani.
Gosti Novog dana očekuju i da će pregovori dati rezultat i da će štrajkački sporazum biti postignut, ali upozoravaju i da su se problemi godinama gomilali i da neće biti lako rešiti ih preko noći.
Ukoliko do dogovora ne dođe, zaposleni u KCS biće primorani da uđu u štrajk punog kapaciteta, upozorili su predstavnici Novog sindikata KCS.
Dom zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ i ambulante na selima tokom praznika radiće prema sledećem rasporedu:
Nova godina – 01.01.2020.(sreda) i 02.01.2020. (četvrtak) su neradni dani
Dežurstvo:
01.01.2020. (sreda)
Odeljenje za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
Terapija („petica“), od 07 do 17 časova.
Odeljenje za zdravstvenu zaštitu odraslih, (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 08 do 13 časova.
Služba za dijalizu-redovno radno vreme.
Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku (2 laboranta od 07 do 17 časova).
Služba hitne medicinske pomoći radi prema radovnom rasporedu.
02.01.2020. (četvrtak)
Odeljenje za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
Terapija („petica“), od 07 do 17 časova.
Odeljenje za zdravstvenu zaštitu odraslih (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 07 do 17 časova.
Služba za stomatološku zdravstvenu zaštitu (jedna ekipa: stomatolog-stomatološka sestra) od 07 do 17 časova.
Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 07 do 17 časova.
U zdravstvenim stanicama /ambulantama i apotekama na selima (Pivnice, Gajdobra, Silbaš, Tovariševo, Mladenovo, Čelarevo, Neštin-(u Neštinu bez apoteke) organizuje se dežurstvo od 07 do 11 časova (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra).
Služba za dijalizu-redovno radno vreme.
Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku (2 laboranta od 07 do 17 časova).
Služba hitne medicinske pomoći radi prema radovnom rasporedu.
Božić – 07. 01. 2020. (utorak) je neradni dan
Dežurstva:
07.01.2020. (utorak):
Odeljenje za zdravstvenu zaštitu dece (jedna ekipa: lekar-medicinska sestra) od 08 do 13 časova.
Terapija („petica“), od 07 do 17 časova.
Centralna apoteka u Bačkoj Palanci od 08 do 13 časova.
Služba za dijalizu-redovno radno vreme.
Odeljenje za laboratorijsku dijagnostiku (2 laboranta od 07 do 17 časova).
Služba hitne medicinske pomoći radi prema redovnom rasporedu.
НОВИ СИНДИКАТ КЛИНИЧКОГ ЦЕНТРА СРБИЈЕ ОРГАНИЗУЈЕ ШТРАЈК УПОЗОРЕЊА У УТОРАК 24.12.2019.год., СА ПОЧЕТКОМ У 10,00 час, ИСПРЕД УПРАВНЕ ЗГРАДЕ КЛИНИЧКОГ ЦЕНТРА СРБИЈЕ, УЛАЗ ИЗ ПАСТЕРОВЕ УЛИЦЕ. Запослени у Клиничком центру Србије, а сигурни смо и запослени у целом јавном здравственом систему, незадовољни су кадровском катастрофом, чињеницом да један запослени обавља послове за двоје или троје колегиница и колега које недостају и којих нема међу запосленима, због очитих притисака на дефицитарне кадрове у здравству да ураде немогуће, претњи и злостављања, затим и даље мизерних зарада које нису у сразмери са друштвеним значајем нашег рада, неплаћањем прековременог рада и прековременим радом изнад законом дозвољених лимита…
Захтеви запослених, учесника у штрајку упозорења су: 1) Предузимање хитних мера за кадровску попуну и повећање броја запослених у Клиничком центру Србије у односу на дефицитарна занимања: медицинских сестара, сервирки, здравствених техничара свих недостајућих профила, спремачица, техничких радника на одржавању, лекара специјалиста недостајућих специјалности и субспецијалности, као и недостајућих професионалних профила административно – техничких радника.
2) Најодлучније спречавање појаве претњи, притисака на запослене, мобинга, односно злостављања на раду, поштовање достојанства, људских права на основу рада и професионалног дигнитета запослених у Клиничком центру Србије.
3) Исплата стимулација свим запосленима у Клиничком центру Србије који су интензивно радно ангажовани и који раде на пословима на којима је присутан недовољан број извршилаца, уз јавно објављивање спискова запослених који су добили стимулацију, за сваки појединачни месец.
4) Покретање иницијативе у односу на Владу Републике Србије као оснивача за повећање зарада свих професионалних групација запослених у Клиничком центру Србије, којима је применом коефицијената из Уредбе и основица из Закључка рад потпуно обезвређен и сведен испод сваког егзистенцијалног и социјалног нивоа.
5) Уређивање и плаћање прековременог рада, ноћног рада и рада недељом запослених у Клиничком центру Србије, у складу са важећим прописима.
6) Стриктно поштовање Закона о раду када је у питању премештај запослених у Клиничком центру Србије на друге послове, односно у друге организационе делове и целине КЦС.
7) Утврђивање прецизних норматива и стандарда рада запослених, описа радних места, уз јасне, недвосмислене и потпуно транспарентне описе послова и радних задатака које су запослени дужни да извршавају.
8) Предузимање свих неопходних мера безбедности и здравља на раду које су у овом моменту неадекватно поштоване, уз спречавање синдрома ”изгарања на послу”.
ПОЗИВАМО СВЕ КОЛЕГИНИЦЕ И КОЛЕГЕ ДА УЧЕСТВУЈУ И ПОДРЖЕ ОВАЈ УТЕМЕЉЕНИ И ПРАВЕДНИ ШТРАЈК УПОЗОРЕЊА.
ИМА МЕСТА ЗА ТЕБЕ НА НАШЕМ ПРОТЕСТУ ! СВЕ КОЛЕГЕ ЗАЈЕДНО !
Нови синдикат Клиничког центра Србије одржао је 11.12.2019.год. први у низу планираних синдикалних информативних зборова у Клиничком центру Србије.
Због великог незадовољства запослених у КЦС због тешког професионалног, радног и социјалног положаја, Нови синдикат КЦС је донео одлуку да се одржи низ синдикалних зборова, ради што ближе комуникације са чланством и сагледавања разлога незадовољства, као и правца даљег синдикалног деловања.
У Клиничком центру Србије посебно је изражено незадовољство запослених због недовољног броја особља, што доводи до ситуације да један запослени обавља посао за неколико својих колегиница или колега који би, по систематизацији радних места, требало да постоје, али у Клиничком центру их нема међу запосленима. Због израженог одласка запослених и напуштања Клиничког центра, које не прати адекватна политика новог запошљавања од стране управе КЦС, дошло се до ситуације кадровске катастрофе, поготово када су у питању сервирке, медицинске сестре и здравствени техничари, спремачице, техничко особље одржавања...
Уз то, изражено је незадовољство запослених због недовољног повећања зарада, затим чињенице да првих пет платних група са најнижим коефицијентима нису добиле повећање ни у јануару, а ни сада у новембру 2019.год. Такође, присутни су проблеми са плаћањем прековременог рада, поштовањем права запослених на дневни, недељни и годишњи одмор, противправном праксом управе да запослене ''шета'' по различитим радним местима, затим појаве мобинга, застрашивања запослених од стране представника управе итд.
Учесници првог информативног синдикалног збора у КЦС су акламацијом подржали идеју да се организује штрајк упозорења са протестним окупљањем пре краја децембра.
Очито, запослени у КЦС сматрају да је дошло време за отворену синдикалну борбу.
BAČKA PALANKA: U 181. emisiji „Vodič kroz dijabetes“, pogledajte kako je dr Goran Stupar, direktor Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ u Bačkoj Palanci, predstavio ovu zdravstvenu ustanovu.