BAČKA PALANKA: Početkom ove godine u Bačkoj Palanci bilo je planirano da se u okviru ovdašnjeg Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović” izvrši samo rekonstrukcija ginekologije, u okviru postojećeg spratnog objekta.
Međutim, angažovanjem nadležnih projekat je proširen, a biće gotov do kraja godine, pa će ovo zdanje dobiti nov drugi sprat sa oko 1.000 kvadratnih metara u naredne dve godine.
– Investitor je Kancelarija za javna ulaganja Vlade Republike Srbije, a predviđeno je da se ovde uloži oko 600 miliona dinara – kaže za „Dnevnik” Pero Mijanović, predsednik Upravnog odbora Doma zdravlja u Bačkoj Palanci.
– Ovo je jedini projekat, pored dve bolnice, kojim se jedan dom zdavlja gradi na reprezentativnom nivou, po najmodernijim standardima kao u najrazvijenjim zemljama. Dom zdravlja će ovom nadogradnjom imati ukupno 6.600 metara kvadratnih, a konačno će zbog sprata biti izgrađen i lift, čime će pacijanetima biti olakšan dolazak kod lekara. Tačnije, verovatno početkom iduće godine počeće radovi na adaptaciji, rekonstrukciji i nadogradnji sa kompletnom obnovom infrastrukture i parternim uređenjem.
Pre početka projektovanja izvršeno je statičko i konstrukciono ispitivanje i utvrđeno je da se ovi poslovi mogu raditi. Novost je i to što će biti izgrađena rampa za osobe sa invaliditetom, a služba hitne pomoći, koja je sada neposredno uz ulaz u Dom zdravlja, seli se na funkcionalniju lokaciju, dodaje Mijanović. Nov prostor hitna će dobiti sa dvorišne strane i Bačkom ulicom biće povezana sa Ulicom Jugoslovenske armije. Na ovom velikom poduhvatu rade projektanti opštinskog Javnog preduzeća „Standard” u saradnji sa kolegama iz Šida.
– Kada ovaj posao bude završen stvoriće se mnogo bolji uslovi za rad zdravstvenih radnika, ali i pacijenti će se prijatnije osećati – kaže dr Goran Stupar, direktor Doma zdravlja.
– Ova adaptacija, rekonstrukcija i nadogradnja neće povećati broj lekara niti proširiti broj usluga koje do sada pruža naša ustanova, ali, na primer, dobićemo prostor za rad savetovališta, pre svih za trudnice i dijabetičare. Solidno smo opremljeni aparatima, a aplicirali smo kod lokalne samouprave za nabavku još jednog ultrazvuka koji nam je potreban, vrednosti od 6,5 miliona dinara. Uvode se elektronski kartoni, a pacijenti će znati tačno kod kog su lekara, koliko traje pregled, odnosno kada su na redu. Naš Dom zdravlja je, na primer, 2013. godine imao 86 lekara, a danas 65 koliko nam doktorskih plata priznaje Fond, kao i za 122 tehničara. Izgubili smo pravo na ortopeda i hirurga, a ugašena je i ordinacija sportske medicine. Stupar kaže da se snalaze kako bi pacijentima obezbedili dostupnost zdravstvenoj zaštiti. Aktivirali su svojevremeno medicinu rada, pružaju ponovo usluge fabrikama, zarađuju i tako plaćaju nedostajuće lekare, specijaliste. Hirurg i ortoped dolaze u Bačku Palanku iz Novog Sada, ali to nije dovoljno i pored pomoći lokalne samouprave.
– Ipak, nama najviše nedostaje lekara opšte prakse koji odlaze kao i specijalisti. U slučaju da lekar ode na bolovanje ili godišnji odmor moramo mi uskakati ili primati na određeno vreme, a i to je teško, jer ovde na tržištu rada nema lekara. Veliki problem su i medicinske sestre, jer mnoge odlaze u zapadne zemlje za mnogo veće plate, druge, na primer, uzimaju neplaćeno i odlaze da rade na po par meseci, pa se vraćaju. Primamo mlade medicinske sestre na određeno, a one se trude kako bi zasnovale radni odnos, ukoliko starije odu u penziju, ili u inostranstvo – veli Stupar.