Резултат слика за novi sindikat doma zdravlja bačka palanka

понедељак, 30. јул 2018.

Odlazi na hiljade najiskusnijih sestara iz Srbije

Medicinske sestre i tehničari poručuju da je pet do dvanaest da se njihov položaj u Srbiji poboljša – i tu nisu u pitanju samo zarade, već i uslovi rada. U suprotnom, trpeće zdravstveni sistem i pacijenti.


Zašto medicinski radnici Srbije ostavljaju svoje bele mantile i odlaze? Miroslav Zelić 24 godine radi u Domu zdravlja u Subotici, ali od oktobra će svoj posao nastaviti u Irskoj.
„Moja osnovna plata je 45.000 dinara pošto imam visoko obrazovanje i to je to, nema nikakvih dodataka, to je ono što dobijam, što smatram da za ono što rade sestre i tehničari nije dovoljno“, kaže Zelić.
Njegova koleginica iz Vrbasa, Slavica Dimitrijević, ispratila je prošle godine 25 sestara u inostranstvo. I ona je spremna da krene za njima, iako je u bolnici u Vrbasu provela 30 godina.
„Ja i dalje učim italijanski jezik, pa kad bude prilike, ja ću otići… U međuvremenu sam završila i Ekonomski fakultet i tražim izlaz iz ove situacije“, kaže Dimitrijevićeva.
Slavica i Miroslav imaju po tri decenije iskustva, i njih ne mogu lako zameniti novi medicinski radnici.
„Ono što nije dobro jeste što odlaze oni koji imaju visoke škole, master studije, sestre i tehničari sa dragocenim iskustvom“, navodi Ivanka Adžić iz Udruženja zdravstvenih profesionalaca.
Predsednik Srbije je, pre nekoliko dana u Vrnjačkoj Banji, dao je obećanje medicinskim sestrama.
„Za najviše tri, tri i po meseca možete da očekujete značajna povećanja i tu nećemo stati, stalno ćemo povećavati da ostanete ovde i brinete o našim pacijentima“, rekao je tada Vučić.
„To je pet do 12, ako se ne uradi to, naše kolege, svih 50.000 koliko ih ima u zdravstvu, mogu da odu u druge zemlje jer ih jedva čekaju“, kaže Dragica Dašić iz Sindikata medicinskih sestara i tehničara.
Predsednik nije precizirao šta je znatno povećanje, ali trenutno, plate medicinskih sestara daleko su ispod zvaničnog proseka.
„Prosečna zarada je oko 35.000 dinara, niže su u domovima zdravlja, u bolnicama nešto veća, u zavisnosti od posla ali većinu tog novca sestre ne nose kući jer su i one opterećene brojnim kreditima“, dodaje Dragica Ćurčić iz Sindikata medicinskih sestara.
Uči se najčešće nemački jezik, a da bi ostale u Srbiji, medicinske sestre traže da njihov rad bude prepoznat.
„Imate situaciju da medicinske sestre u zemlji Srbiji nisu prepoznate, njihov status nije zakonom regulisan, njihove usluge se ne vide, ne plaćaju se i one se negde podrazumevaju“, navodi Dinja Otašević iz Udruženja medicinskih sestara.
Da medicinske sestre nisu prepoznate, pokazuje i saopštenje Lekarske komore Srbije u kojem na pitanja N1 o odlasku medicinskih sestara stižu podaci o lekarima.
Stav LKS je da svakako moramo zajedno raditi na popravljanju radnog ambijenta za sve zdravstvene radnike, a posebno lekare, kao nosioce zdravstvenog sistema i predstavnike najodgovornijeg zanimanja.
Odlazak medicinskih sestara i tehničara otežaće posao lekarima, koji bez tog osoblja praktično ne mogu da rade. A odliv preti da ugrozi i nove generacije koje neće imati ko da uči.



петак, 27. јул 2018.

POTPISAN NOVI UGOVOR



 Radnja je uređena po najsavremenijim standardima. U prijatnom ambijentu  dočekaće vas naše ljubazno i nasmejano osoblje.

Posetite nas, sigurni smo da ćete pronaći odgovarajuće patike, cipele, mokasine, sandale, papuče ili čizme koje su kao pravljene za vas. Nudimo i veliki izbor dečije obuće kao i aktuelne zimske čizme za vaše mališane.

Uz obuću u našem maloprodajnom objektu  možete naći i Vans accessories.

U našoj ponudi možete pronaći obuću svetski poznatih brendova kao što su: Skechers, Cat, Vans, Hunter, Lumberjack, Gant, Lacoste, Palladium, Blink, Kitten, Kickers, Timberland, Polo Ralph Lauren, Butterfly Twists  i mnogi drugi.

Uverite se i sami!

Vaš Office shoes



Trg Slobode br.2. 
21000 Novi Sad 


e-mail: off.nscentar@officeshoes.rs 
tel: +381 (0)21.472.27.85 

Radno vreme:
Radnim danima: 09-21
Subotom: 09-21
Nedeljom: 10-16 

четвртак, 26. јул 2018.

Usvojeni zakoni o presađivanju organa i o ljudskim ćelijama

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o presađivanju organa, koji predviđa da su svi građani potencijalni donori organa, osim ukoliko se tome izričito ne usprotive obraćajući se Upravi za biomedicine.



Usvojen je i Zakon o ljudskim ćelijama i tkivima, kao i izmene Zakona o psihoaktivnim supstancama.
Odredbe Zakona nalažu da građani koji ne žele da budu donori organa tokom života moraju pismeno ili usmeno da se izjasne o tome obraćajući se Upravi za biomedicinu, koja će biti osnovan u Beogradu, kao organ koji će biti u sastavu ministarstva nadležnog za poslove zdravlja, za obavljanje stručnih poslova državne uprave i poslove inspekcijskog nadzora u oblasti presadjivanja.
Prema zakonskim odredbama, ljudski organi sa umrlog mogu se uzeti radi presađivanja ako se punoletan poslovno sposoban davalac pre smrti tome nije usmeno ili u pismenom obliku usprotivio, odnosno ako se tome u trenutku smrti nije izričito usprotivio roditelj, supružnik, vanbračni partner ili punoletno dete umrlog.
Takođe, ako umrla osoba nema srodnike ljudski organi se mogu uzeti samo ako se tome, u trenutku smrti, nije usprotivio pobočni srodnik zaključno sa drugim stepenom srodstva.
Odredbe zakona nalažu da je uzimanje organa od umrlog maloletnika, koji je bio pod roditeljskim staranjem, dozvoljeno samo uz pismeni pristanak oba roditelja, odnosno jednog ako je drugi umro ili je nepoznat, dok je uzimanje organa od umrlog maloletnika bez roditeljskog staranja dozvoljeno samo uz saglasnost etičkog odbora zdravstvene ustanove, koji se obrazuje u skladu sa zakonom kojim se uredjuje zdravstvena zaštita.
Uzimanje organa od umrle punoletne osobe kojoj je tokom života na osnovu odluke nadležnog organa delimično ili potpuno oduzeta poslovna sposobnost dozvoljeno je samo na osnovu saglasnosti etičkog odbora zdravstvene ustanove, dok se od umrlih koji nisu državljani Srbije organi mogu uzimati samo na osnovu pismenog pristanka supružnika, vanbračnog partnera, roditelja, punoletnog brata ili sestre ili punoletnog deteta umrlog.
Odredbama zakona propisano je formiranje republičke liste čekanja za primaoce ljudskih organa, koji će se na nju upisivati bez diskriminacije i pod jednakim uslovima za svaku osobu za koju je postavljena indikacija za presadjivanje organa, odnosno ako je medicinski opravdana.

Novi rendgen aparat za Dom zdravlja u Odžacima

ODŽACI – Pokrajinska vlada finansirala je nabavku novog RTG uređaja za potrebe Doma zdravlja Odžaci, izdvojivši 5,4 miliona dinara.

Prema pisanju Radio Odžaka, u ovoj zdravstvenoj ustanovi godišnje se na rendgenu pregleda oko 3.500 pacijenata, a dosadašnji uređaj bio je star 34 godine. Novi aparat će značajno poboljšati kvalitet zdravstvenih pregleda u ovoj ustanovi.
Dom zdravlja Odžaci je tom prilikom posetio Pokrajinski sekretar za zdravstvo doc. dr Zoran Gojković, koji je podsetio da je Pokrajina već ulagala u ovu zdravstvenu ustanovu, dodelivši joj nedavno sanitetsko vozilo sa najsavremenijom medicinskom opremom u vrednosti od 4.700.000 dinara.
Sekretar Zoran Gojković naglasio je da je od 2014. godine 11 lekara Doma zdravlja u Odžacima otišlo na specijalizaciju koju je finansirala lokalna samouprava, tako da na novim aparatima ima ko da radi.